Elon Musk’ın Girişimcilere Örnek Başarı Hikâyesi

Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell, bir zamanlar “Artık icat edilecek bir şey kalmadı” demişti. Bu tarihi gafın ardından dünyada pek çok şey değişti. İnsanlık için yepyeni bir devir başladı. Bugün insansız makinelerden, uzaya hareket eden araçlardan söz ediyoruz.

Bazı insanlar dünyayı değiştirir. Bu insanların fikirleri, hayatlarımızın birer parçası olurlar. İşte Elon Musk da bu insanlardan biri. Kurgusal karakter Demir Adam’a benzettiğimiz Elon Musk’ın başarı hikâyesi, herkese ilham veriyor. Çünkü Elon Musk, 21. yüzyıla damgasını çoktan vurdu. Gelin onun ilham veren başarı hikâyesine bir göz atalım…

Elon Musk Kimdir?

Güney Afrikalı bir girişimci olan Elon Musk, Tesla Motors ve ticari uzay aracı üreten SpaceX’in kurucusudur. Elon Musk, 1971 yılında doğdu. Daha çocuk yaşta yazılım programlayıp kodlama öğrenen Musk, 12 yaşındayken Blastar adlı uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satarak ilk satışını gerçekleştirmişti.

Elon Musk Eğitim Süreci

Elon Musk, Bryanston High School’da okula başladı, Pretoria Boys High School’a geçip buradan diplomasını aldı. 1988 yılında Güney Afrikadan ABD’ye taşınmak istiyordu. Henüz 17 yaşına basan Elon Musk, ABD için şunu söylüyordu: “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

1992’ye geldiğimizde, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrılma kararı aldı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Aynı zamanda, Fizik alanında yan dal diploması da aldı. Ardından Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Silikon Vadisi’ne taşınsa da doktorayı tamamlamadı. Thomas Edison, Nikola Tesla, Walt Disney, Bill Gates ve Steve Jobs gibi isimlerden aldığı ilhamla “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

Elon Musk Kariyeri

Elon Musk, kardeşi Kimbal Musk ile birlikte yeni organizasyonlar için çevrimiçi içerik yayımlama yazılımı olan Zip2 projesine başladı. 1999 yılında Compaq’ın AltaVista birimi olan Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi ile satın aldı.

Her şey çok hızlı gelişiyordu. Musk, 1999 yılının Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl da bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Ekim 2002’ye geldiğimizde ise PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

Elon Musk, hâlâ CEO’su ve CTO’su olduğu Space Exploration Technologies’i (SpaceX), 2002’nin Haziran ayında kurdu. SpaceX, roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanan fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirket olarak biliniyor.

Musk’a göre uzayın keşfi insanlığın bilincini genişletmek için önemli bir adımdır. Onun deyimiyle, çok gezegenli hayat insan ırkının hayatta kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir önlem olabilir. Elon Musk konuyla ilgili şöyle diyor: “Hayatı er ya da geç mavi-yeşil topun ötesine doğru genişletmek zorunda kalacağız. Veya soyumuz tükenecek.”

Elon Musk ve Tesla Motors

Elektrikli araçlar üreten, Silikon Vadisi merkezli otomotiv firması Tesla Motors, 2003’te Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu bir ekiple San Carlos’da faaliyete geçti. Elon Musk da bu projeye 2004’te katıldı. İlerleyen yıllarda da bilişim, elektronik ve otomotiv sektöründen mühendislerle birlikte ekip gitgide büyüdü.

Elon Musk ve SolarCity

SolarCity, 2006’da Peter ve Lyndon Rive kardeşler tarafından kuruldu. Bu kardeşlerin kuzeni olan Elon Musk, güneş şirketi için başlangıç konsepti önerisiyle şirketin kurulmasına yardımcı oldu ve şirketin yönetim kurulu başkanlığına geçti. SolarCity, bugün güneş panelinden şarj istasyonuna kadar çeşitli amaçlar için kullanılan sistemleri tasarlamaya devam ediyor.

Elon Musk Serveti

Uzay Araştırmaları Teknolojileri’nin gerçekleştirdiği bağış toplama faaliyetinin ardından SpaceX, dünyanın en değerli 5. kuruluşu oldu. Tesla Motors hissesi de 800 milyon dolar artış gösterdi. Elon Musk’ın son durumda servetinin 20 milyar doların üzerine çıktığı biliniyor.

Bu kadar şeyi başarmış bir ismin konuşmalarında ve röportajlarında geçen ilham verici sözlerini de sizler için derledik. Keyifli okumalar!

  • Yapay zeka, sadece bireysel seviyede değil, medeniyet seviyesinde riskli olan bir şey. Bu yüzden çok fazla güvenlik araştırması gerektiriyor.
  • Şehirlerde temiz hava olması için elektriğe yönelmek gerekiyor.
  • Yalnızca tarihte bir iz bırakmak için çalışmıyorum. Mars’ta ölmek istiyorum.
  • Henry Ford ilk ucuz ve kullanışlı arabayı yaptığında, insanlar “Atın nesi var ki?” dedi. Buna rağmen Henry, büyük bir kumar oynadı ve kazandı.
  • Eğer kurucu ortak veya CEO iseniz tüm görevleri sizin yapmanız gerekir, hatta istemediklerinizi bile. Siz, kendi işinizi yapmazsanız şirket başarılı olmaz. Hiçbir görev sıradan değildir.

Bir Cevap Yazın