Genç girişimciler, inanılmaz bir dönüm noktasındadırlar. Yeteneklerinden şüphe duymaları için yeterince genç ama aynı zamanda çok başarılı olmaları için de yeterince enerjilidirler.

Şüphecilerin alanından hayranların alanına taşınmak zordur. Yani kafadaki şüpheyi ya da tedirginliği atıp başarılı olma düşüncesi zordur. Birçok kişi oraya varmadan önce pes eder. Günümüzde en az 16-24 yaş arası genç erkek ve kadınlar sosyal medya profillerinde ‘girişimci’ olarak kendilerini nitelendire biliyorlar. Ama ne yazık ki, bunlardan sadece birkaç tanesi gerçek girişimci olabilecek yetilere sahip. Bunun için gençlerin kendilerini iyi bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor.

Her genç girişimcinin başarısızlığa uğraması gerekmez. Bunun için genç girişimcilerin alması gereken önlemler vardır ve beş eyleme odaklanmalıdırlar.

  • İndirgenemeyen Bir Hedef Seçin

Genellikle, kişiler bir işe başlamayı, bir ürünü satmayı veya belirli bir maddi gelire odaklanarak yatırım yapmayı seçerler. Yani hedefleri lüks bir ev veya bir araba olabilir. Kimse bu hedefleri kolay bir şekilde elde etmeyebilir ve bunun için mücadele edilmesi gerekir. Hedefler, bunlar gibi somut ve maddi şeylere odaklı olursa çalışma zorlaştıkça hedefler küçültülür. En mükemmel araba veya ev modelinin bir alt modeli hedef olarak konulacaktır. Bununla mutlu olabileceğinizi fark edeceksiniz.

Daha düşük modelle de mutlu olabilmek güzel bir şeydir fakat hedeflerinizi düşürmüş olursunuz. Bunun için hedeflerinizi somut değil soyut tutmalısınız. İndirgenemeyecek hedefler seçmeli ve bu hedefte ilerlemelisiniz.

  • Günlük Ritüeller Oluşturun

Hepimiz alışkanlıklarına bağlı yaşayan kişileriz ve bunları kolay kolay değiştiremeyiz. Bunun için de bunu faydalı hale getirmek gerekir. Günlük rutinlerinizi takip ettiğinizde çok üretken olduğunuzu, daha fazla enerjik olduğunuzu ve daha fazla keyif aldığınızı göreceksiniz. Her gün aynı saatte uyanın, her gün aynı saatte koşun, her gün aynı saatte kitap okuyun, vb.

Tabii ki, bu ritüeller rahatlamanıza yardımcı olacaktır ve size bir sınır çizgisi belirleyecektir. Geri kalan zamanlarda daha verimli daha mutlu olacaksınız.

  • Kendi Saatinizi Takip Edin

Birçok insan kendi zamanlarında değil diğer insanların zamanlarında bir şeyler yapmak için mücadele eder. Saat 5’te kalkmaya çalışıyoruz çünkü tüm milyarderlerin bunu yaptığını duyduk. Gece yarısında çalışmayı deniyoruz çünkü rakiplerimizin bunu yaptığını duyduk.

Daha uzun saatler çalışmanın veya daha erken kalkmanın yanlış bir tarafı olmasa da en üretken olduğunuz zaman konusunda kendinize dürüst olmanız gerekiyor. Yaratıcı olmak ve ilerleme kaydetmek için kendi zamanınızı özgür bırakın. Kendinizi daha üretken hale getirmek için ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.

  • İnsanlara Karşı Dürüst Olun

Aileniz veya arkadaşlarınız sizinle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirler. Onlara karşı dürüst olun. Eğer yoğunsanız ve çalışmanız gerekiyorsa onlara o anda müsait olmadığınızı ve çalışmanız gerektiğini belirtin. Her zaman onlara vakit ayıramayabilirsiniz. Eğer onlar da size yeteri kadar değer veriyorsa anlayışla karşılayacaklardır.

  • Başarısız Olsanız Bile Enerjik Kalın

Başarısız olacaksınız. Olağanüstü bir şekilde her şeyi berbat edeceksiniz. Yorgun ve üzgün olacaksınız. Bu her girişimciye olur ve size de olabilir. Bunun üstesinden gelebilmeniz, coşkunuzu devam ettirebilmeniz ve denemeye devam etmeniz gerekir.

Başarılı girişimciler başarılı olana kadar her gün başarısız olmuşlardır. Ama en son pes etmemişler ve başarıya ulaşmışlardır.

İnanılmaz şeyler yapabileceğinizi biliyorsunuz. Şimdi ise bunu dünyaya gösterme zamanı.


Kaynak: Girişimci Kafası

Bir Cevap Yazın