Girişimcilik Yolculuğuna Başlamadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Her girişim yolculuğu cesaretle başlar. İlham kaynağının olup olmadığı önemlidir ve devamında da zorluklarla başa çıkabilme özelliği gerekmektedir.

Bazı kötü deneyimler sizleri girişimcilik yolculuğuna hazırlar. Kendi markanızı oluşturmak istersiniz ve geçmiş tecrübelerinizle birlikte girişimci olmaya karar verirsiniz. Ama öncesinde girişimci olmanın sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Bunun için kendinize sormanız gereken beş tane soru vardır. İsterseniz bunlara bir göz atalım. 

Neden Girişimci Olmak İstiyorum?

Girişimcilerin ortak belirli nitelikleri, kişilik özellikleri ve değerleri olsa da her girişimcinin yolculuğu benzersizdir. Bu nedenle, bu sorunun cevabı insandan insana büyük ölçüde değişir. Biraz zaman ayırarak kendiniz için cevap vermelisiniz.

İnsanların çoğu hayattaki riskleri almış ve bir şekilde kendilerine güven konusunda düşünce sıçramalarına maruz kalmışlardır. Bu daha önceki deneyimler, bir iş kurmak için gerekli olan ilham kaynağını bulmanızı sağlayabilir. Geçmişte cesur olduğunuz ve hayalini kurduğunuz zamanı hatırlıyor musunuz? İşte bunun için yine kendinizin cesur versiyonu olmalısınız.

Hikayeniz Nedir?

Herkes iyi bir hikayeyi sever. Bir girişimci olarak, hikayenizi bilmek, marka güvenilirliğinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Deneyimlediğiniz sıkıntı hakkında otantik ve gerçekçi olmak kitlenize bağlanmanıza ve markanızın itibarını oluşturmanıza yardımcı olur.

Değerleriniz Nedir?

Temel değerlerinizi ve bir birey olarak neyi temsil ettiğinizi bilmek markanızı tanımlamanıza yardımcı olabilir. Değerlerimiz bize bir amaç ve yön duygusu verir.  Sonucunda işiniz için bir çapa işlevi görebilir. Markanızın temelinde hangi değerler yatıyor? Genç nesli etkileyen mi? Yaratıcılık mı? Yoksa tamamen farklı bir şey mi?

Rahatsız Olma Düşüncesinden Memnun musunuz?

Girişimciler kendi rahatlık alanlarından çıkmaya istekli olmalıdırlar. Pek çok girişimci, bu düşüncenin yeni şeyler öğrenmek ve zorluklarla karşılaşmak için onları nasıl motive ettiği hakkında hikayeler paylaşıyor. Rahatsız olmanın iyi olduğu düşüncesini kucakladıktan sonra endişenizi giderebilir ve deneyimlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Geride Ne Bırakmak İstersin?

Bu soru, başlangıç için büyük ve önemli bir sorudur. Girişimcilik yolculuğunda miras olarak bir iz bırakabilirsiniz.

Miras düşüncesi büyük bir şey olarak düşünülmektedir. Ama gelecekte kendinizin gurur duyacağı ve takdir edileceğiniz fikirler de miras olabilir. Kendinize geride ne bırakmak istediğinizi sormalısınız.

Sonuç olarak, girişimcilerin, başarısızlıkla iyi bir ilişki içerisinde olmaları gerektiğini bilmelisiniz. Başarısızlık ise, bizim öğrenmemizi ve gelişmemizi sağlayan bir etkendir. Zaman, sabır ve her şeyden önce cesaret ister. Herkes başarısız olur, önemli olan kalkıp yeniden başlayabilmektir.

Kaynak: Girişimci Kafası

Bir Cevap Yazın