Enerjiyi Tüketen 6 Kötü Alışkanlık

Günlük hayatta alışkanlıklarımızın birçoğu bizleri olumsuz etkilemektedir. Alışkanlıklarımıza baktığımız zaman farkında olmadan bizlerin epey bir vaktini almaktadır. Kendinizi sürekli yorgunhalsiz hissetmeniz belki de bu alışkanlıklar yüzünden. Başarılı işler yapmak ve daha enerjik olmak için bu kötü alışkanlıklardan kurtulmamız gerekiyor.

Enerjinizi tüketen alışkanlıklara baktığımız zaman şunlar başlıca gelmektedir

SOSYAL MEDYA’DA ZAMAN HARCAMAK

Sosyal medya bağımlılığı bazen kişileri istemsizce saatlerce bağlayabiliyor. Bir video serisine takılıp gidebiliyoruz. We are Social her yıl ülkelere göre veriler çıkarmaktadır. Türkiye’de nüfusun yüzde 60’ı günün 3 saatini sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu verilere bakıldığı zaman Türkiye olarak vaktimizin birçoğunu çeşitli platformlarda harcıyoruz. Bu bizim enerjimizi ve vaktimizi alarak bizleri olumsuz etkiliyor. Sosyal medya’ da harcadığımız zamanın belli bir bölümü ile kitap okuduğumuz zaman emin olun büyük faydası olacaktır.

 FAZLA DÜŞÜNMEK 

Fazla düşünmek insanı tüketiyor. Fazla düşünmek nasıl bir kötü alışkanlık diye aklınızdan geçirebilirsiniz ancak bazı kişiler alışkanlık haline getirerek günlük enerjisini olumsuz etkileyebiliyor. Bazen fazla düşünmek sizi uzaklara dalmanızı, uyumamanızı, yetersiz hissetmenizi vb. daha nice olumsuz düşüncelere sokup strese sebep olabilir. Bu yüzden düşünürken ya da karar alırken şunu da hesap etmelisiniz asla son düşünce ya da son karar değil. Fazla düşünme ile siz var olmayan problemleri de kendiliğinizde yaratabilirsiniz. Unutmayın çok düşünerek değil verimli düşünerek bir noktaya gelinir.

GECE GEÇ SAATLERE KADAR UYANIK OLMAK

Birçok yapılan araştırmalar sonucunda uyumamamızın zararı bedenimiz üzerinde çeşitli ciddi zararlara ve etkilere yol açtığını göstermektedir. Gün içerinde yorularak enerjisini yitiren vücut gece’ de enerjisini toplayamadığı zaman depresyona ve stres seviyesinde artış gösterebilir. Uzmanların açıklamalarına göre gece uyanık kalınca oluşan hasarların anlık olarak kendini gösterdiği söyleniyor. Gece ile gündüzünüzün karışmaması adına bu zararlı alışkanlığınızdan vazgeçerek sabahlara daha enerjik uyanabilirsiniz.

OLUMSUZ OLMAK 

Her türlü olumsuz duygu ve düşünceler vücudumuza zarar veren alışkanlıklar arasındadır. Olumsuz düşündüğümüz zaman bir türlü işlerimize odaklanamayız. Kontrol asla bizim elimizde olmaz hep olumsuz duygularımız bizi yönlendirir. Olumsuz olmak çeşitli ağrılara yol açarak enerjimizi etkileyebilir. Bu yüzden her konuda olumlu düşünmek kesinlikle bizlerin yararına olmaktadır.

GEÇMİŞTE YAŞAMAK 

Sürekli eski defterleri açarak geçmişte yaşamaya çalışmak bize büyük bir zaman kaybettirir ve enerjinizi tüketir. Geçmişimize takılı kalarak bugünlerimize zarar vermemeliyiz. Bu yüzden geçmişte yaptıklarımızı bir sineye çekip yolumuza devam etmeliyiz.

SAĞLIKSIZ BESLENMEK 

Herhangi bir vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminin alınmaması yeterince enerjimizin olmaması yetiyor. Yetersiz ve sağlıksız beslenme ile vücut ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geliyor. Sağlıksız beslenme kötü alışkanlığımızı değiştirip onun yerine sağlıklı beslenip gündelik işlerimiz için enerjimizi toplamamız gerekiyor.


Kaynak: Girişimci Kafası

Sayfalar: 1 2

Bir Cevap Yazın